Grzanie prądem - czy to może się opłacać?

Aczkolwiek ogrzewanie prądem wciąż nie cieszy się w Naszym narodzie dużą popularnością, to w tej chwili na rynku zaobserwować wolno coraz to większe zaciekawienie również tym sposobem na uzyskanie ciepła w domu. Wychodzi to przede wszystkim spośród rosnących wymagań, jeżeli chodzi o ekologiczne rozwiązania a także budowanie domów, które istnieją coraz to lepiej ocieplone. Gdzie w takim razie sprawdzi się takie ogrzewanie oraz czy warto się na niego zdecydować?

Faktory wpływające na koszt ocieplania elektrycznegoJeżeli chodzi o koszty ogrzewania elektrycznego, to podobnie jak w wypadku odmiennych technologii ogrzewania zależą one od szeregu czynników, jak i również to wcale nie tylko cena energii jest tym najważniejszym.

Najważniejszą sprawą wydaje się technologia oraz standard ocieplenia budynku, a więc innymi słowami - zapotrzebowanie gmachu na ciepło. Obecnie funkcjonujące przepisy wymagają od inwestorów zwrócenia szczególnej uwagi dzięki bardzo dobre ocieplanie nowo powstających obiektów - każde obecnie oddawane do wykorzystywania budynki muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy w tym zakresie, stąd dla zwykłego domu jednorodzinnego o przestrzeni około 1500 m2, który spełnia normy budowlane na rok 2017, koszt nagrzewania elektrycznego, nie powinien okazać się wyższy niż 4000 złotych. W przypadku domów wykorzystujących dodatkowe rozwiązania energooszczędne wydatek ten może spaść jeszcze bardziej i wynosić mniej aniżeli 3000 zł rocznie.

Rację mają Ci, którzy oświadczają, że ogrzewanie kotłem elektrycznym nie sprawdzi się w domach, które wykonane są według starych technologii. Jeżeli porównamy, że dla nieznanego budynku energooszczędnego zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 30 kWh/m2 w ciągu r., to w porównaniu wraz z około 200 kWh/m2, przy tym samym okresie dla starych budynków o słabej izolacji cieplnej, różnica przybywa się widoczna „gołym okiem".

Odpowiednia taryfa energii elektrycznej, a koszty ogrzewania prądemWażną sprawą w przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu prądem jest przejście z taryfy G11, dzięki taryfę G12 (lub G12w), która pozwoli nam w ograniczenie rachunków za siłę elektryczną, dzięki czemu, że nieruchomości rzeszów oferuje ona tańszy prąd przy nocy (taryfa G12w także w weekendy). Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania kocioł elektryczny może pracować, w tych godzinach, w których napięcie jest po prostu tańszy. Przez resztę dnia, kiedy prąd jest droższy, miło oddawane jest przez zbiornik buforowy, który magazynuje serdecznie zgromadzone w nocy.

Jak skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu elektrycznym?Aby ogrzewanie automatycznie nie stanowiło obciążenia dla naszego budżetu, warto przechowywać się podstawowych założeń, które dotyczą się również innych form ogrzewania. Po w pierwszej kolejności należy odpowiednio sterować pracą instalacji, a więc obniżać temperaturę w pomieszczaniach, kiedy nie przebywamy w domu (w nocy również zmniejszamy temperaturę). Drugą sprawą wydaje się być to, że nie przegrzewamy pomieszczeń (każdy stopień więcej może oznacza nawet na temat 6% wyższe koszty ogrzewania), nie zasłaniamy grzejników a także prawidłowo wietrzymy, co znaczy, że otwieramy na moment okna, na pełną szerokość jak i również zamykamy zawory termostatyczne. Jest to sposób na natychmiastową wymianę powietrza bez wieloletniego wychładzania.

Stosując te reguły i będąc posiadaczami budynku wybudowanego zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeżeli chodzi na temat energooszczędność, takimi jak zwarta bryła obiektu, rezygnacja z balkonów, likwidacja lub minimalizacja okien od strony północnej, po zamian za większe okna na ścianie południowej (co pozwala na korzystanie z ciepła słonecznej), nie musimy się obawiać rachunków za ogrzewanie elektryczne.

Zalety ogrzewania elektrycznego


Jeżeli chodzi o wartości ogrzewania elektrycznego, to wydaje się ich naprawdę sporo, wśród tych najważniejszych wymienić wolno m. in. wysoki komfort cieplny (wpływają na to projektowania o wysokiej wydajności i dokładne regulatory temperatury), niedostatek konieczności posiadania kotłowni lub ekologiczność tego rozwiązania. Ogrzewanie elektryczne to również o wiele niższy koszt inwestycyjny w porównaniu z odmiennymi systemami grzewczymi oraz niższe koszty konserwacyjne i eksploatacyjne, co wiąże się, chociażby z naszym, że przegląd instalacji elektrycznej może się odbywać raz na 5 lat, w trakcie gdy instalacja gazowa ma obowiązek być sprawdzana minimum przy jednym spotkaniu do roku.

Wady ogrzewania elektrycznego


Najpoważniejszą wadą ocieplania elektrycznego okazuje się być pełne uzależnienie od dostaw prądu, jeśli chcemy się przed naszym niebezpieczeństwem zabezpieczyć, należałoby dokupić agregat prądotwórczy, jednak wiele osób wybiera inne wyjście, jakim jest zamontowanie kominka, który daje poczucie, iż w razie przerw po dostawie prądy nie zmarzniemy, a dodatkowo będzie mógł być on uruchamiany w trakcie najsilniejszych mrozów, aby wesprzeć nieco ogrzewanie elektryczne jak i również wprowadzić w domu przyjemną atmosferę.

Ogrzewanie elektryczne to bez wątpienia ciekawa alternatywa na rzecz bardziej popularnego ogrzewania lotnego - jest łatwe w obsłudze, bezpieczne oraz nie wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Jeżeli jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o doborze odpowiedniego systemu grzewczego służące do nowego domu, budowanego zgodnie z najnowszymi trendami w dziedzinie oszczędności energii, jest to z pewnością warta rozważenia opcja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *